DAEMONI

MAHEN / SRBA / PETRŮ „Chceš si ochočit umění a ono si ochočí tebe.„

 Text: Simona Petrů

Režie: Zuzana Patráková

Hrají: Tereza Lexová, Zuzana Kuricová, Vít Pískala

Hudba: Pavel Fajt

Výprava: Klára Vincourová

Light design: Bob Racek 

První autorská premiéra v sezóně 2014/2015 – hra Simony Petrů „Daemoni“ v režii Zuzany Patrákové. Premiéra inscenace vycházející z osudů a díla divadelních démonů Jiřího Mahena a Bořivoje Srby. 

Představení Daemoni čerpá z tématu jedné z povídek Jiřího Mahena. Vychází ale z původní potřeby inscenátorů vyjádřit se k životní, kulturní a společenské situaci, která je obklopuje. Výchozí událostí, která je k těmto úvahám přiměla byl nedávný odchod jednoho z nejlepších dramaturgů a pedagogů divadelní školy - Bořivoje Srby. Zanechal po sobě nenahraditelnou stopu nejen v myslích a srdcích těch, kteří se s ním směli setkat jako kolegové, divadelníci či studenti, ale i v centru české divadelní scény.

Osobnost Jiřího Mahena je dalším z mezníků naší kultury. Stojí za rozvojem moderní činohry, vlastníma rukama vybudoval první českou knihovnu v Brně a celoživotně se věnoval psaní výsostné poezie i prózy. Zároveň inspiroval a přátelsky podporoval básníky a umělce, mezi jinýmiVítězslava Nezvala a Františka Halase, kteří byli jeho žáky a doživotními přáteli.Bořivoj Srba pak podle Mahenových filmových libret pojmenoval divadlo Husa na Provázku, u jehož zrodu od počátku aktivně stál.

 Jiří Mahen po vyčerpávajícím úsilí prosadit v Brně moderní drama a českou literaturu, spáchal sebevraždu, když se dozvěděl, že Československo uchvátil Hitler. Bořivoj Srba zase kvůli trvalé perzekuci komunistickým režimem musel opustit milované divadlo a stáhnout se do ústraní. Nepřestal jej podporovat radou i činem, ale zásluhy za jeho fungování a úspěchy si užívat nesměl. Po sametové revoluci se k praktickému divadlu vracel již minimálně, nebyl spokojen se stavem divadla u nás a varoval před vyprázdněností a banalitou na jevišti.

S připomínkou těchto význačných a nemálo opomíjených osobností české kultury se dramaturgyně Simona Petrů s režisérkou Zuzanou Patrákovou rozhodly inscenovat vlastní, současné a přítomné divadelní démony. Položit si otázky proč a jak divadlo dělat, k čemu a ke komu se uchylovat, o čem a jak vypovídat. Odpovědi současných tvůrců můžete vidět v divadelním studiu Paradox.

Délka: 
75 minut
Osoby a obsazení: